Pamiętacie historię małej słoniczki Fusi, która straciła mamę i dorastała w ośrodku dla osieroconych słoni?
Mieliście okazję wysłuchać czytaną przeze mnie w świetlicy książkę Martyny Wojciechowskiej pt. "Zwierzaki świata", a opowieść o Fusi wzruszyła Was do łez.
Dla niektórych ludzi kość słoniowa jest bardzo cenna i wiele osób na świecie, choć to zabronione przez prawo, lubi mieć różne przedmioty z kości słoniowej - figurki, szkatułki, korale, a nawet meble. Żeby oni mogli mieć coś z kości słoniowej - bardzo dużo słoni musi zginąć z rąk kłusowników.
Słonie to największe ssaki lądowe; dorosły słoń afrykański waży do 6 ton i zjada dziennie 250 kilogramów pożywienia! Wypija 150 litrów wody.
Samice słoni tworzą stada liczące od kilku do nawet 50 słonic wraz z dzieciakami. Zwykle są to babcie z córkami i wnuczkami. Na ich czele stoi najstarsza i najmądrzejsza samica, która jest źródłem wszelkiej wiedzy, np. o tym, gdzie znajduje się woda. Słonie są w stanie przetrwać bez niej tylko jeden dzień, więc zawsze muszą być w jej pobliżu.
Na początku XX wieku w Afryce żyły prawie cztery miliony słoni, ale polowania i kłusownictwo spowodowały, że liczba zwierząt spadła o połowę. Obecnie, według niektórych źródeł, zostało ich mniej niż 500 tysięcy. Za 10 - 15 lat mogą pozostać już tylko te, które mieszkają w zoo...:-(
Dziś wykonamy słonia z rolki po papierze toaletowym :-)
Na początku pomalujcie ją na niebiesko.
Naszkicujcie i wytnijcie uszy.
Teraz czas na wykonanie słoniowej trąby. Przygotujcie dwa paski papieru i na przemian je złóżcie.
Przyklejamy uszy do rolki.
Z białego papieru wycinamy małe kółeczka i naklejamy oczka. Mocujemy również przygotowaną wcześniej trąbę.
Oczywiście nie może zabraknąć ciosów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz